Wednesday, June 8, 2011

June Vacation Chap 9.2 RATE (L4) Self-Paced Learning

1. Mathematics Textbook 1B
(a) Go through Chapter 9 (p9 to p11)
(b) Attempt Exercise 9.2 Q1 to Q10.
Enter your answers to Exercise 9.2 under Comments. Label your Answers with Question numbers.

2. ACELearning Portal: eLearning Portal
> Subject: Secondary 1 Express
> Additional Arithmetic
> Ratio, Rate and Speed: Choose Rate

(a) Go through video lessons: Rate, Average Rate, Example 1, Example 2
(b) Try Practice Drills on your own to check your understanding
Note: An email has been sent to all students via the AceLearning

14 comments:

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  3. 1a. $3.50/ℓ
    1b. 72 vases/day
    1c. 47 words/min
    1d. $80/m2
    1e. 4 kg/m
    1f. 60 g/egg

    2a. $23/h
    2b. $920/week

    3a. 9 km/ℓ
    3b. $1.20/ℓ

    4a. 87.5 g/cubes
    4b. 4.2 g/cm2

    5a. $15/ticket
    5b. $150

    6a. $22.50/m2
    6b. $450

    7a. 27 ℓ/min
    7b. 3 min

    8a. $26/kg
    8b. 25g
    8c. 3000g, $78

    9a. $201.60
    9b. $4200/m2

    10a. 19.3 g/cm3
    10b. No, it is not. A pure gold cube of that measurement should weigh 154.4g, instead of 120g.

    ReplyDelete
  4. 1a: $3.5/ℓ
    1b: 72 vases/day
    1c: 47 words/min
    1d: $80/ mˆ2
    1e: 4 kg/m
    1f: 60 g/egg

    2a: $24 hourly
    2b: $920 weekly

    3a: 9km/ℓ
    3b: $1.20/ℓ

    4a: 87.5 g/ cubes
    4b: 4.2 g/ cmˆ3

    5a: $15/ ticket
    5b: $150

    6a: $22.50/mˆ2
    6b: $450

    7a: 27ℓ/min
    7b: 3min

    8a: $26/kg
    8b: 25g
    8c: 3000g (Mass), $78 (Cost)

    9a: $201600
    9b: $4200/mˆ2

    10a: 19.3 g/cmˆ3
    10b: It is not made of pure gold because its mass is 120g, while the pure gold cube of the same size has a mass of 154.4g.

    ReplyDelete
  5. 1a. $3.50/ℓ
    1b. 72 vases/day
    1c. 47 words/min
    1d. $80/m2
    1e. 4 kg/m
    1f. 60 g/egg

    2a. $23/h
    2b. $920/week

    3a. 9 km/ℓ
    3b. $1.20/ℓ

    4a. 87.5 g/cubes
    4b. 4.2 g/cm2

    5a. $15/ticket
    5b. $150

    6a. $22.50/m2
    6b. $450

    7a. 27 ℓ/min
    7b. 3 min

    8a. $26/kg
    8b. 25g
    8c. 3000g, $78

    9a. $201.60
    9b. $4200/m^2

    10a. 19.3 g/cm^3
    10b. No. A pure gold cube would weigh 154.4g, but the cube weighed 120g only.

    ReplyDelete
  6. 1a)$3.5/ℓ
    b)72 vases/day

    c)47 words/min

    d)$80/m^2

    e)0.25 kg/m

    f)60g/egg

    2a)$4.6/hour
    b)$257.6/hour

    3a)9km/ℓ
    b)$1.4/ℓ

    4a)87.5 /cube
    b)0.343/cm^3

    5a)$15/ticket
    b)$150

    6a)$22.5/m^2
    b)$450

    7a)27ℓ/min
    b)3min

    8a)$26/kg
    b) 25g
    c)3000g
    $78

    9a)$201600’
    b)$4200/m^2

    10a)19.3 g/cmˆ3

    ReplyDelete
  7. 1a. $3.50/ℓ
    1b. 72 vases/day
    1c. 47 words/min
    1d. $80/m²
    1e. 4 kg/m
    1f. 60 g/egg

    2a. $23/h
    2b. $920/week

    3a. 9 km/ℓ
    3b. $1.2/ℓ

    4a. 87.5 g/cube
    4b. 4.2 g/cm³

    5a. $15/ticket
    5b. $150

    6a. $22.50/m²
    6b. $450

    7a. 27 ℓ/min
    7b. 3 min

    8a. $26/kg
    8b. 25 g
    8c. Mass: 3000 g, Cost: $78

    9a. $201 600
    9b. $4200/m²

    10a. 19.3 g/cm³
    10b. No. A pure gold cube of the same size (Which is of side 2 cm) would have a mass of 154.4g instead of 120 g.

    ReplyDelete
  8. 1. (a) $3.5/ℓ (b) 72vase/day
    (c) 47words/min (d) $80/m*2
    (e) 4kg/m (f) 60g/egg

    2. (a) $23/h (b) $920/week

    3. (a) 9km/litre (b) $1.2/litre

    4. (a) 87.5g/cube (c) 4.2g/cm*3

    5. (a) $15/ticket (b) $150

    6. (a) $22.50/m*2 (b) $450

    7. (a) 27ℓ/min (b) 3min

    8. (a) $26/kg (b) 25g/m*2
    (c) cost:$78 mass:3000g

    9. (a) $201600 (b) $4200/m*2

    10. (a) 19.3g/cm*3

    (b) No. If u measure the weight of a pure gold cube with the the rate i have just found and compare between the 2 cubes and u will find that they are not the same. the real one is not as heavy as a pure gold cube so it is no pure gold.
    pure:154.4 not pure gold: 120g

    ReplyDelete
  9. 1a. $3.50/ℓ
    1b.72vases/day
    1c.47words/min
    1d.$80/m*2
    1e.4kg/m
    1f.60/egg

    2a.$23/h
    2b.$900/week

    3a.9km/ℓ
    3b.1.2/ℓ

    4a.87.5g/cube
    4b.2g/cm*2

    5a.$15/ticket
    5b.$150

    6a.22.50/m*2
    6b.$450

    7a.27ℓ/min
    7b.3min

    8a.$26/kg
    8b.25g/m*2
    8c(a)$78
    (b)300g

    9a.$201600
    9b.$4200/m*2

    10a.19.3g/cm*3
    10b.No.As the difference of 1cm on each side of the pure gold cube would not cause to have a difference of 401.1g, therefore it is not pure gold.

    ReplyDelete
  10. 1a . $3.50/ℓ
    1b . 72 vases / day
    1c . 47 words / min
    1d . $80 / m²
    1e . 4kg / m
    1f . 60g / egg

    2a . $23 / h
    2b . $920 / week

    3a . 9 km /ℓ
    3b . $1.20 /ℓ

    4a . 87.5g / cube
    4b . 4.2g / cm³

    5a . $15 / ticket
    5b . $150

    6a . $22.50 / m²
    6b . $450

    7a . 27ℓ/ min
    7b . 3 minutes

    8a . $26 / kg
    8b . 25g
    8c . Mass : 3000g
    Cost : $78

    9a . $201600
    9b . $4200 / m²

    10a . 19.3g / cm³
    10b . No. That cube has a volume of 8cm³ , which should have a mass of 154.4g if it was made of pure gold . But it's mass is 120g which means the cube is not made of pure gold.

    ReplyDelete
  11. 1. (a)
    $7÷2ℓ=$3.50
    Ans:$3.50/ℓ

    (b)
    360÷5=72
    Ans:72 Vases/Day

    (c)
    376÷8=47
    Ans:47 words/min

    (d)
    $240÷3m²=$80
    Ans:$80/m²

    (e)
    10kg÷2.5m=4kg
    Ans:4kg/m

    (f)
    720g÷12 eggs=60g
    Ans:60g/egg

    2. (a)
    $184÷8 hours=$23
    Ans:$23/hr

    (b)
    $184x5 days=$920
    Ans:$920/week

    3. (a)
    225km÷25ℓ=9km
    Ans:9km/ℓ

    (b)
    $30÷25ℓ=$1.20
    Ans:$1.20/ℓ

    4. (a)
    525g÷6 Cubes=87.5g
    Ans:87.5g/cube

    (b)
    5³cm=125cm³
    525g÷125cm³=4.2g
    Ans:4.2g/cm³

    5. (a)
    $120÷8 Tickets=$15
    Ans:$15/ticket

    (b)
    $15x 10 Tickets= $150
    Ans:$150

    6. (a)
    $270÷12m²=$22.50
    Ans:$22.50/m²

    (b)
    $22.50x20=$450
    Ans:$450

    7. (a)
    20 sec x 3= 1 min
    9ℓx3=27ℓ
    Ans:27ℓ/min

    (b)
    Length(60cm) x Breadth(45cm) x Height(30cm) = 81000cm³
    1ℓ=1000cm³
    9ℓ=9000cm³
    81000cm³÷9000cm³=9
    20sec x 9=180sec
    180sec=3min
    Ans:3 min

    8. (a)
    500g x 2= 1000g
    = 1kg
    $13x2=$26
    Ans:$26

    (b)
    500g÷20m²=25g
    Ans:25g/m²

    (c)
    15m x 8m= 120m²
    120m²÷20m²=6
    500g x 6= 3000g
    = 3kg
    $13 x 6= $78
    Ans: Cost: $78
    Mass: 3kg

    9. (a)
    Jenny(2 units)
    Mother(3 units)
    $504000÷5=$100800
    $100800 x 2= $201600
    Ans: $201600

    (b)
    $504000÷120m²=$4200
    Ans:$4200/m²

    10. (a)
    3³cm=27cm³
    521.1g÷27cm³=19.3g
    Ans:19.3g/cm³

    (b)
    2³cm= 8cm³
    19.3g x 8= 154.4g
    No, it is not made up of pure gold. As its volume is only 8cm³ the
    mass is supposed to be 154.4g, instead of 120g. Therefore it is
    not pure gold.

    ReplyDelete
  12. 1a) $7/2L=$3.50/L
    Ans:$3.50/L
    1b) 360 vases/5 days=72 vases/day
    Ans:72 Vases/Day
    1c) 376/8=47 words/min
    Ans:47 words/min
    1d) $240/3m²=$80/m²
    Ans:$80/m²
    1e) 10kg/2.5m=4kg/m
    Ans:4kg/m
    1f) 720g/12 eggs=60g/egg
    Ans:60g/egg

    2a) $184/8 h=$23/h
    Ans:$23/h
    2b) $184x5 days=$920/week
    Ans:$920/week

    3a) 225km/25L=9km/L
    Ans:9km/L
    3b) $30/25L=$1.20/L
    Ans:$1.20/L

    4a) 525g/6 Cubes=87.5g/L
    Ans:87.5g/cube
    4b)5³cm=125cm³
    525g/125cm³=4.2g/cm³
    Ans:4.2g/cm³

    5a) $120/8 tickets=$15/ticket
    Ans:$15/ticket
    5b) $15x 10 tickets= $150
    Ans:$150

    6a) $270/12m²=$22.50/m²
    Ans:$22.50/m²
    6b) $22.50x20=$450
    Ans:$450

    7a) 1 min=60sec
    60/20=3
    9L x3=27L
    Ans:27L/min
    7b) Length(60cm) x Breadth(45cm) x Height(30cm) = 81000cm³
    27L=27000cm³
    81000cm³/27000cm³=3 min
    Ans:3 min

    8a) 1kg=1000g
    1000g/500g=2
    $13x2=$26
    Ans:$26
    8b) 500g/20m²=25g
    Ans:25g
    8c) 15m x 8m= 120m²
    120m²/20m²=6
    Mass: 500g x 6= 3000g
    = 3kg
    Cost: $13 x 6
    = $78
    Ans: Cost: $78
    Mass: 3kg

    9a)$504000/5=$100800
    $100800 x 2= $201600
    Ans: $201600
    9b) $504000÷120m²=$4200
    Ans:$4200/m²

    10a) 3³cm=27cm³
    521.1g/27cm³=19.3g
    Ans:19.3g/cm³
    10b)2³cm= 8cm³
    19.3g x 8= 154.4g
    No, it is not made up of pure gold.The mass of a pure gold cube of
    side 2cm should be 154.4 grams instead of 120g

    ReplyDelete
  13. Practice 9.2
    1.

    a) $3.50/L
    b) 72 vases/day
    c)47 words/min
    d)$80/m^2
    e)4kg/m
    f)6g/egg

    2.
    a) $23
    b)$15

    3.
    a)9km/L
    b)$1.20/L

    4.
    a)87.5g/cube
    b)125cm^3/cube

    5.
    a)$15/ticket
    b)$150

    6.
    a)$22.50/m^2
    b)$450

    7.
    a)27L/min
    b) 180 s

    8.
    a)$26/kg
    b)25g
    c)3kg,$78

    9.
    a)$201600
    b)$4200/m2

    10.
    a)19.3g/cm^3
    b) No. It is because when a pure gold cube of side 3cm is changed to 2cm the the mass is different from the other cube

    ReplyDelete
  14. 1.
    a) $3.50/L
    b) 72 vases/day
    c) 47 words/min
    d) $80/m²
    e) 4kg/m
    f) 60g/egg

    2.
    a) $23/h
    b) $115/week

    3.
    a) 9 km/L
    b) $1.20/L

    4.
    a) 87.5g/cube
    b) 4.2g/cm³

    5.
    a) $15/ticket
    b) $150/10 tickets

    6.
    a) $22.5/m²
    b) $450/20 floor tiles

    7.
    a) 27L/min
    b) 27L/min

    8.
    a) $26/kg
    b) 25g
    c) 3kg, $78

    9.
    a) $403200
    b) $4200/m²

    10.
    a) 19.3g/cm³
    b) No. 1 cm³ of the 3 cm by 3 cm by 3 cm gold has a weight of 19.3g but 1 cm³ of the 2 cm by 2 cm by 2 cm has a weight of 15g. So the other cube of gold is not fully made up of gold.

    ReplyDelete